Samporský kláštor otvorený aj 27. júna

VIZUAL DOKBenediktíni z kláštora Premenenia Pána v Sampore otvoria bránu kláštora pre všetkých zvedavých i hľadajúcich, v rámci Dňa otvorených kláštorov, v sobotu 27. júna 2015. Deň otvorených kláštorov je jedno z najvýznamnejších podujatí Roku zasväteného života, ktorý vyhlásil pápež František. V tento deň bude možné navštíviť mnohé rehoľné domy i kláštory na celom Slovensku a dozvedieť sa viac o živote zasvätených osôb i jeho zákulisí. Bližšie informácie ohľadom priebehu tohto dňa v Samporskom kláštore poskytneme čoskoro na našej stránke aktualít.

Organizátormi podujatia Deň otvorených kláštorov sú Konferencia vyšších predstavených ženských reholí a Konferencia vyšších rehoľných predstavených na Slovensku (KVPŽR a KVRP). Do prípravy tohto dňa je v súčasnosti zapojených už viac ako 38 mužských a ženských reholí po celom Slovensku. „Niekde bude možnosť pozrieť si atraktívne historické priestory a bude zabezpečený bohatý sprievodný program, inde sa zase spoja viaceré malé komunity a pripravia niečo skromnejšie, jednoduchšie“, hovorí br. Jeremiáš, predseda Konferencie vyšších rehoľných predstavených a súčasne provinciál Františkánov na Slovensku. „Zapojené rehole sa tešia, ešte sa možno postupne pridajú ďalšie, uvidíme. Na Slovensku pôsobí 73 reholí, zhruba 3 000 rehoľníkov, ktorí žijú vo viac ako 440 komunitách po celom Slovensku. Niektorá rehoľa či komunita má obmedzené možnosti či kapacity, nebude sa dať zapojiť všetkým,“ dodáva br. Jeremiáš.

Sr. Magdaléna, predsedníčka Konferencie vyšších predstavených ženských reholí a súčasne provinciálna predstavená Kongregácie školských sestier sv. Františka k tomuto dňu povedala: „My sa už tešíme a veríme, že príde veľa ľudí, všetci sú vítaní, aj tí najmenší. Bude to príležitosť, aby sme sa mohli lepšie spoznať, stráviť chvíle v príjemnej priateľskej atmosfére. Radi sa podelíme s tým ako žijeme, čo robíme, napr. v sociálnej oblasti, hospicoch, školstve, zdravotníctve, venujeme sa aj rôznym skupinám ľudí, mladým, opusteným… A cez to kto sme a čo robíme by sme chceli povedať, čo pre nás znamená zasvätený život, život s Bohom“, dodáva sr. Magdaléna.

Bližšie informácie o Dni otvorených kláštorov, ako aj zoznam zapojených reholí je zverejnený na stránke projektu Roku zasväteného života, www.zasvatenyzivot.sk. Aktuálne informácie zo života prípravy a samotného Dňa otvorených dverí, ako aj pozdravy a pozvania od rehoľníkov a významných osobností na Slovensku nájdete na Facebookovskej stránke, ktorá bude pravidelne informovať a postupne prinášať jednotlivé informácie a pozvania.

Partnermi a mediálnymi partnermi podujatia Deň otvorených kláštorov sú: TRIAD ADVERTISING, DENNÍK N, SITA, RTVS, Rádio REGINA, AKTUALITY.SK, LUDIALUDOM.SK, MEGALOMAN, TYPOCON, DÓŠA, BRATISLAVA24.SK, BKIS, KBS, TK KBS, TV LUX, Rádio LUMEN, KATOLÍCKE NOVINY, POSTOY.SK, VYVESKA.SK, CESTA+.


Publikované

v časti

Autor článku: